Tynk bawełniany – co to jest?

Tynk bawełniany pochodzi z Japonii, gdzie był stosowany już kilka wieków temu. Jest to mieszanka naturalnych składników – strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych lub celulozowych, dlatego jest też często nazywany tynkiem bawełnianym. Sprzedawany jest najczęściej w postaci suchych mieszanek, do których trzeba dodać pigment koloryzujący i wodę, a czasem również klej.

Ostateczny wygląd tynku japońskiego zależy od składników dekoracyjnych dodanych do mieszanki – mogą to być na przykład barwniki, piasek kwarcowy, a także płytki miki. Dzięki nim powstają oryginalne wzory, a paleta dostępnych kolorów jest bardzo bogata.

Zalety tynku japońskiego

Tynk bawełniany dobrze maskują wszelkie rysy, ubytki i nierówności ścian. Ich zaletą jest również to, że w każdej chwili można usunąć je ze ściany (na mokro). Co więcej, są wielokrotnego użytku – wystarczy je zwilżyć, zeskrobać, a zdjętą masę wymieszać z letnią wodą i można ją nanieść w innym miejscu. Jeśli podczas układania w opakowaniu zostanie trochę tynku, warto zostawić go (w szczelnie zamkniętym pudełku) do ewentualnych napraw, gdy na przykład zarysujemy tynk meblem.Konserwacja tynków japońskich nie jest skomplikowana. Te lakierowane można czyścić wilgotną ściereczką, z pozostałych (pozostawionych bez wykończenia) brud usuwa się odkurzaczem z miękką szczotką. Miejsca, które się trwale zabrudziły lub zniszczyły, można ponownie pokryć warstwą tynku.

Dużą zaletą tynk bawełniany jest również to, że zwiększają izolacyjność termiczną i poprawiają akustykę wnętrza. Można je zatem śmiało polecić do sypialni, a także do pomieszczeń przeznaczonych na kino domowe czy do słuchania muzyki. 

Tynk bawełniany – nakładanie

Tynk japoński nanosi się za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych (dlatego często nazywany jest też tapetą natryskową). Niektóre rodzaje da się także nakładać tradycyjną pacą (zwłaszcza te, których głównym składnikiem są grube włókna jedwabiu), kielnią, a nawet wałkiem ze średnim włosiem czy gąbką (wtedy możemy uzyskać nipowtarzalne faktury).

Taki tynk można układać na każdym podłożu – na tynkach cementowo-wapiennych, tynkach gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych, betonie, a nawet meblach. Wystarczy wcześniej zagruntować podłoże.

Warstwa tynku japońskiego nie przekracza 2 cm. Można go stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych (np. w kuchni czy łazience) – wtedy wystarczy pokryte nim ściany pomalować bezbarwnym lakierem akrylowym, który zabezpieczy go przed wilgocią i nadmiernym wchłanianiem brudu.

1 kg mieszanki nakładanej ręcznie wystarcza zwykle na pokrycie 3-4 m2 ściany (w przypadku nakładanie mechanicznego wydajność wzrasta do 7-8 m2).

Tynk japoński – cena

Cena tynków japońskich zależy od dodatków, które znajdują się w mieszance. Najtańsze o najprostszym składzie można już nabyć za mniej więcej 50 zł, te o bogatszym składzie kosztują nieco więcej – od 70 zł wzwyż, przy czym najczęściej spotykane opakowania mają zwykle pojemność 700-780 g.

Do ceny samego tynku należy jeszcze doliczyć koszt folii i taśmy malarskiej (do zabezpieczenia podłogi, mebli), a także gruntu oraz ewentualnego lakieru, jeśli będziemy go stosować.

Specjalista bierze za nakładanie tynku japońskiego od ok. 17-20 zł/m2. Jeśli wykonamy go sami, zaoszczędzimy kilkaset złotych. 

O zaletach tynku można pisać i pisać ...

 

tak, więc może uda się to zwięźle ująć:

- tynki są bezwonne i nie zawierają toksyn, czyli EKO

- są antystatyczne i nie przyciągają kurzu, pomimo tego, że są porowate

- oddychanie ścian - po wyschnięciu potrafi zmagazynować, a potem oddać wilgoć, która powstaje podczas eksploatacji pomieszczeń

- utrzymuje ciepło - poprzez redukcję temperatury pomieszczenia i sciany, można oszczędzić kilkanascie procent na ogrzewaniu, w zależności od warunków może to być do 20%

- akustyka - tłumi hałas, gdyż mając strukturę porowatą, nie odbija dźwięku; 

- ubytki lub wady ścian (rysy, pęknięcia) - jako produkt elastyczny można swobodnie stosować przy niedoskonałościach ścian

- brak spoinowania / łączenia - z uwagi na to, że jest jednorodną masą nie tworzy na powierzchni spoin ani połaczeń; zdecydowanie przydatne jest to, gdy potrzebujemy uzupełnić lub naprawić uszkodzone miejsce

- nadaje się do wszelkiego rodzaju pomieszczeń i różnych powierzchni

 

Zakupy

 

oczywiście tak - pomimo tego, że główną naszą formą działaności jest kładzenie tynków, u nas możesz kupić produkty Poldecor, innych producentów znajdziesz w internecie. Poldecor oferuje ponad 200 wzorów i jest to największy obecnie dostępny wybór. 

 

Samodzielnie czy z pomocą ?

 

Jeśli masz zdolności a'la "złota rączka" i czas, to jak najbardziej samemu to zrobisz; w innym przypadku należy to zlecić osobom bardziej doświadczonym.

 

 

Zalety i nie tylko

02 sierpnia 2020
tynk bawełniany

Tynk bawełniany

tynk bawełniany

Powrót do bloga