Tynk bawełniany – co to jest?

Tynk bawełniany pochodzi z Japonii, gdzie był stosowany już kilka wieków temu. Jest to mieszanka naturalnych składników – strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych lub celulozowych, dlatego jest też często nazywany tynkiem bawełnianym. Sprzedawany jest najczęściej w postaci suchych mieszanek, do których trzeba dodać pigment koloryzujący i wodę, a czasem również klej.

Ostateczny wygląd tynku japońskiego zależy od składników dekoracyjnych dodanych do mieszanki – mogą to być na przykład barwniki, piasek kwarcowy, a także płytki miki. Dzięki nim powstają oryginalne wzory, a paleta dostępnych kolorów jest bardzo bogata.

Zalety tynku japońskiego

Tynk bawełniany dobrze maskują wszelkie rysy, ubytki i nierówności ścian. Ich zaletą jest również to, że w każdej chwili można usunąć je ze ściany (na mokro). Co więcej, są wielokrotnego użytku – wystarczy je zwilżyć, zeskrobać, a zdjętą masę wymieszać z letnią wodą i można ją nanieść w innym miejscu. Jeśli podczas układania w opakowaniu zostanie trochę tynku, warto zostawić go (w szczelnie zamkniętym pudełku) do ewentualnych napraw, gdy na przykład zarysujemy tynk meblem.Konserwacja tynków japońskich nie jest skomplikowana. Te lakierowane można czyścić wilgotną ściereczką, z pozostałych (pozostawionych bez wykończenia) brud usuwa się odkurzaczem z miękką szczotką. Miejsca, które się trwale zabrudziły lub zniszczyły, można ponownie pokryć warstwą tynku.

Dużą zaletą tynk bawełniany jest również to, że zwiększają izolacyjność termiczną i poprawiają akustykę wnętrza. Można je zatem śmiało polecić do sypialni, a także do pomieszczeń przeznaczonych na kino domowe czy do słuchania muzyki. 

Tynk bawełniany – nakładanie

Tynk japoński nanosi się za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych (dlatego często nazywany jest też tapetą natryskową). Niektóre rodzaje da się także nakładać tradycyjną pacą (zwłaszcza te, których głównym składnikiem są grube włókna jedwabiu), kielnią, a nawet wałkiem ze średnim włosiem czy gąbką (wtedy możemy uzyskać nipowtarzalne faktury).

Taki tynk można układać na każdym podłożu – na tynkach cementowo-wapiennych, tynkach gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych, betonie, a nawet meblach. Wystarczy wcześniej zagruntować podłoże.

Warstwa tynku japońskiego nie przekracza 2 cm. Można go stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych (np. w kuchni czy łazience) – wtedy wystarczy pokryte nim ściany pomalować bezbarwnym lakierem akrylowym, który zabezpieczy go przed wilgocią i nadmiernym wchłanianiem brudu.

1 kg mieszanki nakładanej ręcznie wystarcza zwykle na pokrycie 3-4 m2 ściany (w przypadku nakładanie mechanicznego wydajność wzrasta do 7-8 m2).

Tynk japoński – cena

Cena tynków japońskich zależy od dodatków, które znajdują się w mieszance. Najtańsze o najprostszym składzie można już nabyć za mniej więcej 50 zł, te o bogatszym składzie kosztują nieco więcej – od 70 zł wzwyż, przy czym najczęściej spotykane opakowania mają zwykle pojemność 700-780 g.

Do ceny samego tynku należy jeszcze doliczyć koszt folii i taśmy malarskiej (do zabezpieczenia podłogi, mebli), a także gruntu oraz ewentualnego lakieru, jeśli będziemy go stosować.

Specjalista bierze za nakładanie tynku japońskiego od ok. 17-20 zł/m2. Jeśli wykonamy go sami, zaoszczędzimy kilkaset złotych. 

Czy egzotyka musi być droga? - sprawdzamy

 

Zanim zaczniemy, mała uwaga - podane ceny mają charakter jedynie informacyjny. Wiele czynników ma wpływ na ich wysokość. Ceny zależą najczęściej od pory roku, regionu kraju, wielkości miasta, gdzie fachowcy wykonują zlecenia, wielkości samego zlecenia, renomy wykonawcy oraz parku maszynowego jakim wykonawca dysponuje. Jak przy każdej usłudze obowiązują też dodatkowe stawki za szybki termin podjęcia i zrealizowania zlecenia.

Wybrane elementy, które mogą pojawić się w związku z naszymi pracami:

 

- skrobanie i mycie ścian z farby klejowej, pod malowanie 3-10 zł /m²

- przygotowanie powierzchni do prac mal-tap (szpachlowanie ubytków tynku) 3-10 zł /m²

- malowanie (dwukrotne) farbami emulsyjnymi metodą tradycyjną bez materiału 5-15 zł /m²

- zrywanie starych tapet 6-30 zł /m²

- gruntowanie bez materiału 3-5 zł /m²

- lakierowanie (farby olejne) 15-23 zł /m²

- tynki akrylowe-mineralne 20 zł /m²

- tynki ozdobne 30-70 zł /m²

- tynkowanie tradycyjne 26-30 zł /m²

- tynki maszynowe 26-30 zł /m²

- zabezpieczenie folią mebli znajdujących się w pomieszczeniu malowanym 6-12 zł /m²

 

 

Co my oferujemy?

 

- mycie ścian - 3-5 zł/m² (jeśli konieczne)

- przygotowanie ściany pod tynkowanie (szpachlowanie ubytków tynku) - 3-10  zł/m² (jeśli konieczne)

- gruntowanie z materiałem 3-5 zł/m²

- nakładanie tynku - 20-25 zł/m²

- lakierowanie tynku 15-20 zł/m² (na życzenie klienta - traci się wówczas wiele zalet tego materiału)

- materiał czyli sam tynk bawełniany - 15-80 zł/m²

 

 

Jaki z tego wniosek?

 

Zdecydowanie mniej czynników kosztowych, które składają się na koszt wykonania usługi położenia tynku bawełnianego. Zazwyczaj u naszych klientów stosujemy gruntowanie + nakładanie tynku. Czyli w najtańszej wersji będzie to 38 zł/m² za położenie na "gotowo". Czy to dużo czy to mało w aspekcie układania tapety lub malowania, oceńcie sami. Wrażenia bezcenne.

 

Jeśli masz obiekcje i nie wiesz czy to ten konkretny rodzaj tynku wybierzesz, daj znać podjedziemy z próbkami i nawet położymy 1-2 m2 "na próbę" - wówczas płacisz za sam tynk (robimy to bez gruntowania z uwagi na czas)

 

 

 

Ile to kosztuje ?

01 listopada 2020
tynk bawełniany tynk japoński Poldecor płynna tapeta tynk dekoracyjny

Tynk bawełniany

tynk bawełniany

Powrót do bloga