Tynk bawełniany – co to jest?

Tynk bawełniany pochodzi z Japonii, gdzie był stosowany już kilka wieków temu. Jest to mieszanka naturalnych składników – strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych lub celulozowych, dlatego jest też często nazywany tynkiem bawełnianym. Sprzedawany jest najczęściej w postaci suchych mieszanek, do których trzeba dodać pigment koloryzujący i wodę, a czasem również klej.

Ostateczny wygląd tynku japońskiego zależy od składników dekoracyjnych dodanych do mieszanki – mogą to być na przykład barwniki, piasek kwarcowy, a także płytki miki. Dzięki nim powstają oryginalne wzory, a paleta dostępnych kolorów jest bardzo bogata.

Zalety tynku japońskiego

Tynk bawełniany dobrze maskują wszelkie rysy, ubytki i nierówności ścian. Ich zaletą jest również to, że w każdej chwili można usunąć je ze ściany (na mokro). Co więcej, są wielokrotnego użytku – wystarczy je zwilżyć, zeskrobać, a zdjętą masę wymieszać z letnią wodą i można ją nanieść w innym miejscu. Jeśli podczas układania w opakowaniu zostanie trochę tynku, warto zostawić go (w szczelnie zamkniętym pudełku) do ewentualnych napraw, gdy na przykład zarysujemy tynk meblem.Konserwacja tynków japońskich nie jest skomplikowana. Te lakierowane można czyścić wilgotną ściereczką, z pozostałych (pozostawionych bez wykończenia) brud usuwa się odkurzaczem z miękką szczotką. Miejsca, które się trwale zabrudziły lub zniszczyły, można ponownie pokryć warstwą tynku.

Dużą zaletą tynk bawełniany jest również to, że zwiększają izolacyjność termiczną i poprawiają akustykę wnętrza. Można je zatem śmiało polecić do sypialni, a także do pomieszczeń przeznaczonych na kino domowe czy do słuchania muzyki. 

Tynk bawełniany – nakładanie

Tynk japoński nanosi się za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych (dlatego często nazywany jest też tapetą natryskową). Niektóre rodzaje da się także nakładać tradycyjną pacą (zwłaszcza te, których głównym składnikiem są grube włókna jedwabiu), kielnią, a nawet wałkiem ze średnim włosiem czy gąbką (wtedy możemy uzyskać nipowtarzalne faktury).

Taki tynk można układać na każdym podłożu – na tynkach cementowo-wapiennych, tynkach gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych, betonie, a nawet meblach. Wystarczy wcześniej zagruntować podłoże.

Warstwa tynku japońskiego nie przekracza 2 cm. Można go stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych (np. w kuchni czy łazience) – wtedy wystarczy pokryte nim ściany pomalować bezbarwnym lakierem akrylowym, który zabezpieczy go przed wilgocią i nadmiernym wchłanianiem brudu.

1 kg mieszanki nakładanej ręcznie wystarcza zwykle na pokrycie 3-4 m2 ściany (w przypadku nakładanie mechanicznego wydajność wzrasta do 7-8 m2).

Tynk japoński – cena

Cena tynków japońskich zależy od dodatków, które znajdują się w mieszance. Najtańsze o najprostszym składzie można już nabyć za mniej więcej 50 zł, te o bogatszym składzie kosztują nieco więcej – od 70 zł wzwyż, przy czym najczęściej spotykane opakowania mają zwykle pojemność 700-780 g.

Do ceny samego tynku należy jeszcze doliczyć koszt folii i taśmy malarskiej (do zabezpieczenia podłogi, mebli), a także gruntu oraz ewentualnego lakieru, jeśli będziemy go stosować.

Specjalista bierze za nakładanie tynku japońskiego od ok. 17-20 zł/m2. Jeśli wykonamy go sami, zaoszczędzimy kilkaset złotych. 

Pochodzi z kraju kwitnącej wiśni ...

 

Historia pochodzenia to jak podają źródła sięga ponad 300 lat temu, gdy zaczęto używać mieszanek bawełny, jedwabiu, celulozu, miki, kleju roślinnego, brokatu i innych domieszek celem wytworzenia masy nadającej się na pokrycie wewnętrznych ścian.

Wszystkie więc składniki są pochodzenia naturalnego, co w obecnych czasach możemy nazwać jedynym tynkiem ekologicznym. Szczególnie więc u osób ukierunkowanym na ekologię ten sposób dekorowania ścian powinien budzić duże zainteresowanie. Niestety tak nie jest, gdyż pomimo dostępności tego rodzaju tynku w Polsce od 30-tu lat, mało kto o nim słyszał, a już w ogóle do czego służy. Prawda, że ciekawe?

 

Zastosowanie

 

To co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia. Idealnie nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń czy to mieszkalnych czy to biurowych, wszędzie tam gdzie będziemy chcieli stworzyć przytulne i ciepłe miejsce.

Tynk położymy na każde podłoże budowlane - zarówno na beton, płyty GKB, cegły, farby, tynki gipsowe czy wapienne. 

Jednym z elementów odróżniającym go od współczesnych okładzin ściennych jest możliwość jego ściągnięcia, wyprania i ponownego nałożenia.

Również konserwacja nie przysparza problemu, gdyż najprościej można kurz czy lekkie zabrudzenia usunąć za pomocą odkurzacza z czystą szczotką specjalnie dla niego zarezerwowaną. Przypadku mocnych, miejscowych zabrudzeń wymagane jest ściągnięcie tynku i wymiana na nowy.

 

 

Nazewnictwo

 

W internecie można spotkać wymiennie wiele odmian tego samego produktu. Dlatego nie należy się dziwić, gdy spotkamy takie nazwy oprócz tynku japońskiego, tynk bawełniany, płynna tapeta, tapeta natryskowa - wszystkie one oznaczają ten sam produkt.

 

 

 

Egzotyczny produkt ?

01 sierpnia 2020
tynk bawełniany

Tynk bawełniany

tynk bawełniany

Powrót do bloga