Tynk bawełniany – co to jest?

Tynk bawełniany pochodzi z Japonii, gdzie był stosowany już kilka wieków temu. Jest to mieszanka naturalnych składników – strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych lub celulozowych, dlatego jest też często nazywany tynkiem bawełnianym. Sprzedawany jest najczęściej w postaci suchych mieszanek, do których trzeba dodać pigment koloryzujący i wodę, a czasem również klej.

Ostateczny wygląd tynku japońskiego zależy od składników dekoracyjnych dodanych do mieszanki – mogą to być na przykład barwniki, piasek kwarcowy, a także płytki miki. Dzięki nim powstają oryginalne wzory, a paleta dostępnych kolorów jest bardzo bogata.

Zalety tynku japońskiego

Tynk bawełniany dobrze maskują wszelkie rysy, ubytki i nierówności ścian. Ich zaletą jest również to, że w każdej chwili można usunąć je ze ściany (na mokro). Co więcej, są wielokrotnego użytku – wystarczy je zwilżyć, zeskrobać, a zdjętą masę wymieszać z letnią wodą i można ją nanieść w innym miejscu. Jeśli podczas układania w opakowaniu zostanie trochę tynku, warto zostawić go (w szczelnie zamkniętym pudełku) do ewentualnych napraw, gdy na przykład zarysujemy tynk meblem.Konserwacja tynków japońskich nie jest skomplikowana. Te lakierowane można czyścić wilgotną ściereczką, z pozostałych (pozostawionych bez wykończenia) brud usuwa się odkurzaczem z miękką szczotką. Miejsca, które się trwale zabrudziły lub zniszczyły, można ponownie pokryć warstwą tynku.

Dużą zaletą tynk bawełniany jest również to, że zwiększają izolacyjność termiczną i poprawiają akustykę wnętrza. Można je zatem śmiało polecić do sypialni, a także do pomieszczeń przeznaczonych na kino domowe czy do słuchania muzyki. 

Tynk bawełniany – nakładanie

Tynk japoński nanosi się za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych (dlatego często nazywany jest też tapetą natryskową). Niektóre rodzaje da się także nakładać tradycyjną pacą (zwłaszcza te, których głównym składnikiem są grube włókna jedwabiu), kielnią, a nawet wałkiem ze średnim włosiem czy gąbką (wtedy możemy uzyskać nipowtarzalne faktury).

Taki tynk można układać na każdym podłożu – na tynkach cementowo-wapiennych, tynkach gipsowych, płytach gipsowo-kartonowych, betonie, a nawet meblach. Wystarczy wcześniej zagruntować podłoże.

Warstwa tynku japońskiego nie przekracza 2 cm. Można go stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i mokrych (np. w kuchni czy łazience) – wtedy wystarczy pokryte nim ściany pomalować bezbarwnym lakierem akrylowym, który zabezpieczy go przed wilgocią i nadmiernym wchłanianiem brudu.

1 kg mieszanki nakładanej ręcznie wystarcza zwykle na pokrycie 3-4 m2 ściany (w przypadku nakładanie mechanicznego wydajność wzrasta do 7-8 m2).

Tynk japoński – cena

Cena tynków japońskich zależy od dodatków, które znajdują się w mieszance. Najtańsze o najprostszym składzie można już nabyć za mniej więcej 50 zł, te o bogatszym składzie kosztują nieco więcej – od 70 zł wzwyż, przy czym najczęściej spotykane opakowania mają zwykle pojemność 700-780 g.

Do ceny samego tynku należy jeszcze doliczyć koszt folii i taśmy malarskiej (do zabezpieczenia podłogi, mebli), a także gruntu oraz ewentualnego lakieru, jeśli będziemy go stosować.

Specjalista bierze za nakładanie tynku japońskiego od ok. 17-20 zł/m2. Jeśli wykonamy go sami, zaoszczędzimy kilkaset złotych. 

Porównanie korzyści różnych materiałów wykończeniowych

 

 

 

tynk bawełniany sprawia że otoczenie staje się bardzie ciepłe i przyjemne; tynk bawełniany jest ekologiczny, bądż eko już dziś i zamów

 

 

Bawełna jest z nami od tysięcy lat

 

tak, była ceniona nie tylko jako roślina włóknodajną, ale również źródło paszy dla zwierząt i surowiec budowlany. Już 12 tys. lat p.n.e Egipcjanie używali bawełny do ochrony przed palącym, afrykańskim słońcem. 

Tapety bawełniane składają się w 100% z naturalnych produktów. Podstawowym składnikiem jest bawełna, celuloza, mika, brokaty i kleje roślinne. Aby uzyskać ciekawy efekt miesza się te produkty w różnych proporcjach wraz z atrakcyjnymi dodatkami kolorystycznymi. Wszystkie składniki są nietoksyczne.

Tynk bawełniany ze względu na swoje właściwości znajduje bardzo szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Jest ceniony za walory estetyczne, jak i właściwości, dzięki którym tapetę z kraju kwitnącej wiśni można zastosować prawie w każdym pomieszczeniu. Ten ozdobny materiał wykończeniowy doskonale sprawdzi się w salonie, pokoju alergika, czy też w kuchni lub łazience, a nawet urzędzie czy przychodni. Wszechstronność tynku bawełnianego sprawia, że będzie funkcjonalny niemalże w każdych warunkach.

 

 

Tapeta bawełniana nie ma sobie równych !

 

Tak, patrząc na wszystkie zalety, trudno znaleźć materiał, który będzie miał podobne właściwości fizyczno-jakościowe. Jest to produkt niebanalny, atrakcyjny, z naturalnych materiałów oraz przede wszystkim EKOlogiczny, co w przypadku wielu innych produktów, trudno przypiąć takie określenie. Żaden inny materiał "na ścianę" nie nadaje się do powtórnego użycia jak tylko tynk japoński.

 

 

Dlaczego klienci wybierają tapety bawełniane ?

17 sierpnia 2020
tynk bawełniany

Tynk bawełniany

tynk bawełniany

Powrót do bloga